Maroko je země kontrastů. Na severu jej omývají vody Středozemního moře, na západě vlny Atlantského oceánu a křižují jej pohoří Rif a Atlas.  Krajina sama o sobě je nádherná a je místem působení celé škály středomořského podnebí, které se nakonec vzdává písku Sahary. Země nabízí nádherné výhledy, které s potěšením osobně objevíte. Maroko je nepřekonatelně rozmanité, plné podmanivých panoramat, pestrým kaleidoskopem řady kultur a křižovatkou mnoha civilizací – od arabské, berberské, francouzské, římské, andaluské, maurské až po osmanskou říši. Všichni uvedení přispěli k bohatému kulturnímu a kulinářskému dědictví Maroka.

 

Základní údaje:


•    Rozloha: 446 550 km²
•    Obyvatelstvo: 34 milionů obyvatel
•    Hlavní město: Rabat
•    Jazyk: arabština
•    Měna: 1 marocký dirham (MAD) = 100 centimů
•    Náboženství: sunnitští muslimové (98 %)
•    Národnostní složení: Arabové (70 %), Berbeři (29 %)
•    Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): - 1 hodina
•    Mezinárodní předvolba: 00 212, mobilní 00 2126
•    Důležitá telefonní čísla: policie 19, rychlá lékařská pomoc 150

 

Doklady: Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 3 měsíce po vstupu na marocké území.


Dovoz: marocké dirhamy jsou povoleny jen do výše 2 000 MAD. Marocké orgány mají právo ověřit u přijíždějících turistů jejich finanční zajištění pro pobyt v Maroku.

 

Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz:


•    oblečení a předmětů osobní potřeby
•    max. 200g zpracovaného tabáku
•    alkohol (1 láhev vína nebo 1 láhev jiných alkoholických nápojů)
•    parfémy (1 balení parfému max. 150 ml, 1 balení toaletní vody max. 250 ml)


 V případě léků musí druh a množství odpovídat předepsané osobní spotřebě. V případě zvláštních druhů léků, které jsou v ČR na předpis, je doporučováno mít potvrzení od lékaře (v anglickém či francouzském jazyce). Problémy při vstupu mohou mít turisté, kteří s sebou vezou velmi kvalitní záznamová zařízení, zejména videokamery. Pokud je marocké orgány budou považovat za profesionální zařízení, mohou požadovat povolení k natáčení a následně zařízení zadržet na letišti a vydat až při odletu.


Zákaz dovozu do země:
•    zbraně a střeliva
•    omamné a psychotropní látky
•    Pornografické zboží a publikace

 

Co ochutnat: Marocká kuchyně je velmi chutná, a to i díky francouzským vlivům. Národním jídlem, které vám připraví v každé lepší restauraci, je tajine (tažín), což je směs různého masa, rýže a zeleniny připravované v obrovském kulatém hrnci. Dalším tradičním a svátečním jídlem je pastila, která je tvořena mnoha vrstvami těsta, mezi které se střídavě dávají kusy masa, houby, vajíčka, sladké rozinky. V marocké kuchyni převládají saláty, zejména z rajčat a oliv. Přílohou ke všem jídlům je arabský chléb (harsha, baghira). Mezi obyvateli Maroka je oblíbený jogurt (yaort) a cukrovinky, například turecký med nebo mandle v karamelu, ale i ořechy všeho druhu. Z ovoce jsou velmi oblíbena granátová jablka, melouny, jahody, opuncie a datle. Na závěr každého jídla se podává národní nápoj-silný a přeslazený mátový čaj, připravený z čerstvých lístků máty.


Počasí: teplá a suchá léta, zimy bývají mírné, ale přesto se v tomto období vyplatí přibalit si svetr a bundu. Ve vysokém Atlasu pokrývá sníh vrcholky od listopadu až do června. Průměrné teploty v Tangeru a Casablance se pohybují v rozmezí od 12 °C v zimě (od prosince do března) do 25 °C v létě (od června do září). Ve vnitrozemí, např. v Marrákéši, vystupují teploty v průměru až na 33 °C (teploty se často vyšplhají přes 40 °C).


Internet a telefonování: Cena místní sim karty s daty pro internet i volání je velmi příznivá – 2 Euro a jste v klidu po celý pobyt, neřešíte wifi a připojení kdekoliv budete. Kartu můžete zakoupit rovnou na letišti.


Elektrická zásuvka: není potřeba adaptér, jsou zde stejné zásuvky jako u nás.


Výměna peněz: Marocký dirham (MAD; symbol Dh) = 100 centimů. Bankovky jsou v hodnotách 200, 100, 50, 20 a 10 Dh. Mince jsou v hodnotách 10, 5 a 1 Dh a 50, 20, 10 a 5 centimů.
•    1 USD/ nebo 1 EURO je 10 dirhamů.


Většina hlavních kreditních karet je akceptována ve větších restauracích, hotelech, penzionech a příležitostných obchodech na tržištích, přičemž nejrozšířenější jsou karty Visa a MasterCard.
Doporučujeme na cestu vzít 300 USD nebo EURO/ os v hotovosti a vyměnit na místě na místní měnu, lépe na drobné, abyste neplatili velkými bankovkami. Při větším nákupu pak můžete použít kartu. Peníze lze vyměnit na letišti, v hotelu, či ve směnárně.

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.